Hírek

A Debreceni Egyetem több PhD- hallgatója és fiatal szakorvosa is bemutatta kutatását a Budapesten megrendezett európai reumatológus kongresszuson (EWRR). A szakmai tanácskozáson többek között a sejtes immunológia, a fájdalom, a szöveti károsodás, az immuntolerancia, az autoinflammáció és autoimmunitás legújabb kutatási eredményeit vitatták meg a résztvevők.

Új korszakot nyit a Debreceni Egyetem történetében az intézmény és a Dél- Dakotai Állami Egyetem együttműködési megállapodása – jelentette ki Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora a partneri szerződés aláírásakor. A kettős diploma létrehozásáról szóló megállapodás csütörtöki aláírásán a Dél-Dakotai Egyetem rektora mellett az Amerikai Egyesült Államok nagykövetségének ideiglenes ügyvivője is részt vett.

A mentális egészség megőrzésétől a hivatali ügyintézésen át a nyelvtanulás megkönnyítéséig, összesen huszonegy ötletet mutattak be debreceni hallgatók az első alkalommal megrendezett, hackAIthon nevű ötletversenyen május 14-én, szerdán a Debreceni Egyetem Innovációs Központjában.

Barta Juditot, a Debreceni Egyetem egyetemi docensét, a Kardiológiai és Szívsebészeti Klinika szakorvosát választották a Magyar Kardiológusok Társasága (MKT) belügyi alelnökévé a szakmai szervezet idei kongresszusán. A május 9-e és 12-e között megrendezett eseményen Csanádi Zoltán professzor, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Kardiológiai és Szívsebészeti Klinika igazgatója pedig a társaság egyik legrangosabb díját, a Zárday Imre emlékérmet vehette át.

Önállóan is elláthatnak orvosi feladatokat a magasan képzett egészségügyi szakdolgozók a jövőben – jelentette be Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár a Fórum az ápolásról elnevezésű konferencián kedden a Debreceni Egyetemen. A Klinikai Központ és az Egészségtudományi Kar közös rendezvényén a régió szakemberei megvitatták az okleveles kiterjesztett hatáskörű ápolók betegellátásban betöltött szerepét és lehetőségeit.

Mikrobiológiai tenyésztéssel is szemléltették a kézmosás és -fertőtlenítés eredményességét a szakemberek a Debreceni Egyetem Egészségtudományi Karán egy interaktív eseményen. A hallgatók és a rendezvényre látogatók működés közben figyelhették meg a kézmosás hatékonyságát mérő Semmelweis Scannert is.

A hazai és nemzetközi kutatósebészet elismert alakjára, Furka Istvánra emlékeztek tanítványai, barátai és családtagjai születésének 90. évfordulója alkalmából. A hétfői ünnepségen avatták fel a professzor domborművét a Sebészeti Műtéttani Tanszék róla elnevezett könyvtárában, majd emlékülésen elevenítették fel Furka István iskolateremtő tevékenységét, a művészetek iránti elkötelezettségét, optimista, életvidám személyiségét.

Az ország minden szegletéből és a határon túlról is érkeztek szakemberek a 22. Országos Boncmesteri és Asszisztensi Továbbképzésre, melyet ezúttal is a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Gróf Tisza István Campus Pathologiai Osztálya szervezett. A Berettyóújfaluban tartott kétnapos tanácskozáson több mint száz boncmester és szakasszisztens bővíthette szakmai ismereteit.

Szimulált földrengések után, romos állapotú épületek alól mentettek ki és láttak el sérülteket a meDEkrízis 2025 – Nemzetközi Katasztrófa- és Honvédorvosi Versenyen a Debreceni Egyetem orvostanhallgatói. A mentés mellett katonaorvosi és különleges éjszakai feladatokat végeztek az egyetemisták, akiknek a megmérettetés egyben vizsga is volt.

Meghirdette a Debreceni Egyetem az Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program (EKÖP) 2025/2026. tanévre szóló pályázatait. A tavalyi évhez hasonlóan az EKÖP keretében ebben az évben is alap- és mesterszakos hallgatók, doktoranduszok, doktori védés előtt állók (doktorvárományosok) és posztdoktorok pályázhatnak.